Rehabilitasyonda Lisans Sonrası Eğitimin Önemi

Rehabilitasyonda Lisans Sonrası Eğitimin Önemi
Rehabilitasyonda Lisans Sonrası Eğitimin Önemi admin November 29, 2022

Rehabilitasyonda Lisans Sonrası Eğitimin Önemi

Dört yıllık lisans hayatımızda edindiğimiz her bir bilgiyi birer tuğlaya benzetebiliriz. Süreç boyunca bizden istenen tuğlaları üst üste koyarak bir yapı inşa etmemizdir. Eğitimimizi tamamlarken hiçbir akademisyen bize hangi türde bir bina inşa etmek istediğimizi sormaz yalnızca bize çeşit çeşit, farklı dayanıklıkta, farklı boyutta tuğlalar verir.

Lisans eğitimi tamamlandığında ellerimizde tuğlalarla nasıl bir yapı istediğimizden emin olmaz, sorgular halde kaldığımızda soru işaretleri etrafımızda gezinmeye başlar. Tek isteğimiz “bilim kulesine bir tuğla koyabilmek” iken elimizdeki tuğlalarla ne yapacağımızı bilmez şekilde kalabiliriz.

Tüm bu süreç sorgulamayı beraberinde getirir ve daha fazla ne yapabilirim düşüncesi ile hareket etmeye başlarız. Tam bu noktada uluslararası düzeyde lisansüstü eğitimlerin öneminden bahsedilir. Çünkü;

  •    O kule eğik olmamalıdır: Hipotezlerimiz, yönelmelerimiz doğru olmalıdır.
  •    Tuğlayı koyacağımız kule insanlığa hizmet etmelidir: Önce bizi sonra insanları tatmin etmelidir ve son olarak,
  •    Tuğlalarınla yükseldiğinde geleceği görmelisindir

 

              Her alanda baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı günümüzde, bilginin çeşitli formları bireyleri ve toplumları belirli alanlarda öncü duruma getiriyor (Alabaş, Kamer ve Polat, 2012). Bu sebeple, bireyin kendisini sürekli olarak geliştirmesi ve eğitim sürecinin içerisinde daha fazla yer alması zorunlu hale gelmektedir.

 

        Lisans eğitimi alanımızla ilgili geniş bir bilgi sağlarken lisans sonrası eğitimler alanın metodlarıyla belli bir sorunu/problemi/konuyu tartışmak, incelemek ve analiz etmek konusunda sizlere yetkinlik sağlayabilir.  Lisans sonrası eğitim sizi seçtiğiniz alanda eğitir, ancak aynı zamanda seçilen alanda size karmaşık konuları anlamayı, analitik düşünmeyi ve fikirlerinizi etkili bir şekilde iletmeyi öğretir. Ayrıca organizasyon, öz disiplin ve bir görevi baştan sona nasıl göreceğiniz gibi önemli becerileri de öğrenirsiniz. Lisans sonrası eğitim daha profesyonel olmanıza yardımcı olur ve size çalışma alanınızla ilgili birçok beceri kazandırır.

                Öğrenmek sonu olmayan bir yolculuktur, ve yolda olmak bir yere varmaktan çok daha fazla tatmin edebilir. Bu kapsamda pediatrik rehabilitasyon alanında yolunuzda sizlere eşlik etmekten mutluluk duyuyoruz. Düzenlediğimiz eğitimleri alan terapistlerden aldığımız dönüşlerle birçok çocuğa dolaylı yoldan dokunabildiğimizi fark ediyoruz.

Son olarak bir temennimiz daha var: Tuğlalarınızın sağlam, yapınızın muntazam olmasını dileriz…